Australia

32.2 Nepřipravený deník z 223 km pochodu rudým středem Austrálie (Unprepared Diary From 223km Through the Australian Red Center)

(27.5.-5.6.2011)
(Pozn: Nekonečně dlouhý deník)

Den 0

Lianne mne naposledy objala a popřála mi hodně štěstí. Nastoupila do džípu, zabouchla dveře a nastartovala. Chvíli jsem pozoroval zvířený prach za odjíždějícím autem. Zůstal jsem sám. Sám uprostřed divočiny. Daleko od civilizace. Daleko od lidí. Dvěstědvacettři kilometrů od nejbližšího města. Od Alice Springs. Sám uprostřed Austrálie.
- "Waaaaaaaaaaa!" zařval jsem do okolních skal z plných plic. Ať všichni vědí, že už jsem tady.

Slunce je dost nízko. Mám ještě tak hodinu světla. Pak nastane tma. A zima. V noci prý může teplota klesat až k nule. Podíval jsem se na stůl plný vyskládaných věcí. Zelený pytel s oblečením je docela velký. Snad to bude stačit. Mám taky dobrý třísezónní péřový spacák. A stan. Ten je pro mne velkou neznámou. Miniaturní, ultralehký. Něco přes 1 kg. Koupil jsem ho před třemi dny v novozélandské Rotorui. Ještě jsem ho nezkusil postavit. Snad nic nechybí. A doufám, že se do něj vejdu. Kdyby ne, tak ... radši jsem tu myšlenku zavrhl. Spát pod širákem v kraji plném smrtelně jedovatých hadů, smrtelně jedovatých pavouků, štírů a podobné havěti, to bych moc daleko dojít nemusel.

32.1 Nepřipravený dru(a)hý den v Austrálii (Unprepared Second / Expensive Day in Australia)

(25.5.-26.5.2011)
Austrálie je drahá. Je drahá. Drahá, drahá, drahá. Nesmyslně drahá. Ještě jednou pro všechny Australany: "Austrálie je drahá!" Pro australské Čechy: "Je drahá!" A pro ty obzvláště natvrdlé radši ještě jednou: "DRAHÁ!" Tak, teď už to snad vědí všichni. Tak třeba kilo banánů. V supermarketu stojí 12.98 australského dolaru. To je 260 Kč. Šílené. Je prostě drahá!
(Pozn: Uvedená cena platila před 9 měsíci v době návštěvy Austrálie autorem. Pokud mezitím tato země zbankrotovala, objevila kouzlo mezinárodního obchodu, vyhnula se záplavám nebo pokud mají zrovna ve Woolworths banány ve slevě, může být aktuální cena nižší).

Seděl jsem v letadle z Aucklandu do Sydney a děsil se toho, co mne čeká. Měl jsem informace z několika zdrojů a všechny se shodovaly v jednom: Austrálie je drahá. Australanům to nevadí. Jejich platy totiž odpovídají cenám. Pro mne to ale bude děs a hrůza. Už Nový Zéland byl po Asii drahý. Tohle bude horší. Musím šetřit na každém kroku.

Přistáli jsme a já byl připraven na obvyklé problémy na hranicích. Vždycky nějaké mám. Nelíbí se jim můj bič, nelíbí se jim moje příruční nemocnice, nelíbí se jim můj nůž. Nelíbí se jim moje vízum. Nelíbím se jim já. Australští imigrační úředníci mne pěkně vypekli. Nedělali mi totiž problémy žádné. Jediné, co chtěli vidět, byly podrážky mých bot. Lidi tu asi pašují drogy hlavně na podrážkách. Dál mne nekontrolovali a pustili mne do země.