Pakistan

3.8 Fotky Pakistán (Pakistan Photos)

No jo, zase to tu na anglicke verzi uz chvili visi, ale ted davam odkaz na fotky do ceske verze, pokud ji teda jeste nekdo cte ...

http://unpreparedtravellers.com/en/unprepared-photos-taftan-quetta-multan
http://unpreparedtravellers.com/en/unprepared-photos-lahore

3.7 Souhrn Pakistán (Summary Pakistan)

Do Pakistánu jsme vstoupili 29.12.2009 a odjeli jsme 8.1.2010. Byli jsme zde celkem 10 dnů a nocí. Z toho jsme 1 noc strávili v autobuse, 1 noc ve vlaku a 8 nocí v hotelích. Celkem jsme za 10 dní strávených v Pakistánu utratili 24 490 pakistánských Rupií (320 USD), z toho 9 700 Rupií (125 USD) za ubytování, 5670 Rupií (75 USD) za dopravu (kromě levné MHD dopravy) a 1 010 Rupií (15 USD) za vstupy do památek. Za vše ostatní, tedy jídlo, pití, dobroty, drobné nákupy, MHD atd. jsme utratili asi 8 110 Rupií (105 USD). Celkové náklady na den na člověka tedy dosáhly 16 USD, což je o 40% méně, než náš plánovaný rozpočet pro většinu zemí.

3.6 Nepřipravené sbohem Pakistáne (Unprepared Good-Bye Pakistan)

(8.1.2010)
Probudil jsem se po standardní noci strávené zčásti na záchodě, dobalil jsem poslední věci do batohu, vzal si Imodium a byl jsem připraven vyrazit. Rozhlédl jsem se po našem oblíbeném pokoji s neoblíbeným záchodem a vzpomenul si na jednu diskuzi v hospodě po práci, kde kolegyně vyděšeně popisovaly, jak by si v hotelu z hygienických důvodů nikdy nesedly na záchodové prkénko. Prý na nich v nějakém výzkumu pod ultrafialovou lampou našli zaschlé stopy spermatu. Naše hranice už byly posunuty dál. Sezení na zaschlém spermatu by mi opravdu nevadilo. Asi proto, že se nemusím obávat těhotenství.

3.5 Nepřipravené zastolicované Lahore (Unprepared Shitty Lahore)

(4.1.-7.1.2010)
VAROVÁNÍ!!! Tento příspěvek je jen pro silné povahy. Pokud nemáte silný žaludek, pokud je vám méně než 18 let, pokud jste mí rodiče nebo prarodiče, pokud zrovna obědváte anebo se chystáte jíst, v žádném případě nečtěte dál. Pokud se i přes zmíněné výhrady chystáte číst dál a chtěli byste si přečíst necenzurovanou verzi tohoto textu, nahraďte v celém textu výraz "tolicov" písmenem "r" a slovo "stolice" slovem "sračky".

Stolice. Člověk si o nich může číst, může se snažit do nich nešlápnout, může sledovat jejich tvar nebo barvu, ale dokud se v nich pořádně nevymáchá, nic o nich neví. Naštěstí to nemusí být tak drsné jako ve filmu Milionář z chatrče. Z našeho hotelu uprostřed starobylé Food street s tržnicí jsme měli opravdu radost. Výhled z našeho balkónu na tržiště hemžící se lidmi byl jedinečný. Jeho jediná nevýhoda, totiž mírně ucpaný turecký záchod, se nezdála být nikterak důležitou. Byli jsme na záchodě před odchodem z toho drahého hotelu a zde strávíme tak maximálně tři noci, takže dvě návštěvy tohoto zařízení za dobu pobytu bychom měli každý zvládnout. Nakonec, tlakem vody se mi povedlo prošťouchnout i veřejný záchodek na autobusovém nádraží v Teheránu, tak to musí jít i tady. Mýliti se je lidské.

3.4 Nepřipravené Lahore (Unprepared Lahore)

(31.12.2009-3.1.2010)
Byla hodina před silvestrovskou půlnocí a my jsme právě dorazili do Lahore, pakistánského centra kultury a vzdělání. Po Taftanu, Quettě a Multanu jsme se zase dostali do civilizace. Bylo jasné, že nějaké bujaré oslavy už nestihneme, ale chtěli jsme si aspoň dát věci do nějakého hotelu a vyrazit do ulic. Na nádraží se na nás vrhli 2 rikšové a začali smlouvat. Tedy mezi sebou. "200 rupees!" Druhý na to: "150 rupees!" První zase: "100 rupees!" Tak jsme vzali prvního. Druhý šel s ním a celou cestu se hádali o své metodě smlouvání. Když jsme všichni nastoupili do jejich vozu, pochopili jsme, že jsou to partneři. Dovezli nás do několika hotelů a doufali ve slušnou provizi. Některé pěkné hotely však neměly licenci na ubytovávání cizinců a tak jsme museli jet dál.

Nakonec jsme zastavili v jednom pěkně vypadajícím hotelu s internetovou přípojkou na pokoji. Cena byla 2500 rupií plus daň (asi 20%). Řekli jsme, že dáme maximálně 2000 Rupií celkem (asi 27 USD). Nyní začalo to pravé smlouvání s rikši. Když jsme jim dávali domluvených 100 Rupií, začali se rozčilovat, že máme zaplatit 100 Rupií za každý hotel, do kterého nás dovezli. Tomu jsme se jen zasmáli. Tak prý aspoň 100 Rupií na benzín, protože ho projeli spoustu. Poradili jsme jim, ať si nechají předělat svoje vozidlo na plyn. Recepční začal hrát s nimi a chtěl po každém z nás 100 Rupií za zkopírování našich pasů. Zasmáli jsme se, že žádnou kopii nepotřebujeme a pokud ji potřebuje on, má si je obkreslit. Nakonec jsme se všichni společně zasmáli, my zaplatili 2000 včetně všeho, rozloučili jsme se s Rikši a šli si odnést věci na pokoj.

3.3 Nepřipravený Multan (Unprepared Multan)

(30.-31.12.2009)
V šíleně vlezlé zimě jsme si v Quettě koupili lístek na vlak do Multanu a radovali se, že se vyhneme všem dalším nebezpečím tohoto divokého města a opustíme ho asi jako jedni z mála cizinců bez asistence policie. Zastavili jsme se ještě v čekárně pro business class, kde jsme se rozloučili s punjábci, trochu se ohřáli u plynového ohřívače a vydali se najít náš vlak. Venku byla pořád hrozná zima a tak jsem se nemohl dočkat vyhřátého kupé. Já naivka! Netušil jsem, že dnešní strasti zdaleka nekončí.

3.2 Nepřipravená Quetta (Unprepared Quetta)

(29.-30.12.2009)
Seděli jsme na sedadlech v předposlední řadě terénního autobusu Daewoo a chystali se na 617 km dlouhou cestu pouští bez silnic do nebezpečné Quetty. Vyjížděli jsme v 16:00 a měli jsme jet asi 16 až 20 hodin, takže v Quettě jsme měli být mezi 8:00 a 12:00 dopoledne. Protože jsme seděli na téměř nejhorších místech z hlediska pociťování terénních nerovností, bylo jasné, že cesta bude zážitek. Měl jsem v ruce 2 Kinedryly. Jeden jsem si hned na začátku jízdy vzal, druhý jsem podal Andreovi. "Chci zjistit, co můj organismus vydrží" řekl Andrea o Kinedryl odmítl. Podíval jsem se na blicí kyblík kousek před sebou a odhadl čas, za jaký ho budu schopný podat Andreovi. Pohlédl jsem ještě na našeho strážce Kramchara, sedícího na sklopném sedátku v uličce napravo ode mne a opírajícího se o nabitou pušku. Všechno vypadalo v pořádku, takže jsme se mohli rozjet.

Autobus přidal plyn a rozjel se po náměstí. To mělo hliněný podklad a bylo obklopeno hliněnými terénními nerovnostmi. Vlnobití, které jsme zažili v příštích pěti minutách se dalo srovnat snad jen s nejprudšími bouřemi v pacifiku. Většinu času jsme netrávili na sedade, ale tak 10 cm nad ním. Pokud takhle bude vypadat cesta, bude po ní potřeba dostat naše orgány zpátky na svoje místa. V duchu jsem vyjádřil víru, že vydržím do doby, než Kinedryl naplno zabere, a podíval jsem se na Andreu. "Opravdu nechceš jednu tabletu?" zeptal jsem se a podal mu ještě jednou Kinedryl. Andrea byl ještě v šoku z posledních 5 minut, ale Kinedryl rychle vzal a hodil ho do sebe.

3.1 Nepřipravený Taftan (Unprepared Taftan)

(29.12.2009)
Na Taftan jsme byli moc zvědaví. Věděli jsme o něm, že je to pašerácké městečko pár metrů za hranicí Pakistánu a Iránu, za kterým následuje 617 km dlouhá cesta pouští přes divoký Baluchistán těsně pod Afghánistánem, z velké části bez jakékoliv silnice. V některých příručkách je Taftan popisován jako "Hell on Earth", ale tím je myšleno pravděpodobně spíše počasí v létě. Na druhé straně žádná Evropská vláda přejezd přes Taftan nedoporučuje a v červnu byl tento přechod kvůli pumovým útokům na určitou dobu dokonce uzavřen. Pákistánská ambasáda v Praze nám cestu přes Taftan nepovolila a abychom bez problémů dostali vízum do Pakistánu, museli jsme si zarezervovat letadlo do Karachi a po udělení víza letenku zrušit.