Francouzská Guyana

46.2 Nepřipravená expedice za Motýlky na ostrovy Zdraví (Unprepared Quest for Papillons to Iles du Salut)

(Fotoreportáž slepým fotoaparátem)
(13.-14.10.2012)

Jak si pravidelní čtenáři našeho přírodopisného občasníku určitě všimli, všechny naše dosavadní výpravy za papoušky skončily nezdarem. Podle všeho tento živočišný druh podlehl nějaké celosvětové epidemii a tak ve volné přírodě papoušky už nikdo nepotká. Rozhodli jsme se proto všechny výpravy za papoušky ukončit a vydat se hledat něco smysluplnějšího. Třeba Svatý grál. Prvním krokem k tomuto cíli bude nalezení bájného Motýlka. A kde jinde Motýlky hledat, než na ostrovech Zdraví?


Na expedici za zdravými zvířaty vás zve náš fotograf. Těsně před začátkem výpravy ho překvapil tropický liják a na jeho fotoaparátu přestal fungovat displej. Své fotky tak mohl zkontrolovat až dodatečně na počítači. Aby nezapomněl, co vlastně fotil, napsal si komentáře k fotkám stranou.

46.1 Nepřipravené "Houstone, máme problém" ve Francouzské Guyaně (Unprepared "Houston, we have a problem" in French Guiana)

(11.-12.10.2012)

- "Deset ... devět ... osm ..." začínám odpočítávat.
- "Seven ... six ... five ..." pokračuje muž v davu.
- "Quatre ... trois ... deux ..." zní z obrazovky.
- "Adín ... tipjér ..." odečítám ze rtů vedoucí letu v řídícím středisku. Je to jako ve Futuramě, napadá mne, když se z trysek valí oblak kouře. Země se chvěje. Motory řvou a raketa pomalu stoupá. Náhlý poryv větru shazuje zmalované paní paruku. Vibrace vzduchu drtí ušní bubínky. Určitě už překročily práh bolesti na 130 decibelech. Něco je špatně.

- "Houstoné, máme problém!" řvu z plných plic, ale nikdo mne neslyší. Lidé si dlaněmi zacpávají uši. Žhavý vzduch se vlní. To horko je k nevydržení. Paní si narazila paruku a ta se vzňala. "Katniss Everdeen, dívka v plamenech" vzpomněl jsem si na slogan z Hladových her. Katniss po třiceti letech přejídání se v Kapitolu. Padáme k zemi a chráníme si obličeje. Cítím žár na nohou. Hoří. Všechno se slévá dohromady.