Honduras

51.3 Mé nepřipravené zuby v Hondurasu (My Unprepared Teeth in Honduras)

- "Au au, au au, to je bolest, to je bolest!" Moje poslední potápění už se nedalo vydržet. Začalo to před dvěma týdny. V hloubce dvaceti metrů pod vodou jsem ucítil tupou bolest v levé části úst. Nebyla nijak extrémní a instruktorka Maria z našeho potápěčského centra Ecomarine mi řekla, že ji při potápění taky občas bolí zuby. Prý je to normální. Když se v nějaké škvíře skrývá trocha vzduchu, tlak pod vodou způsobí bolest. Nic s čím by si člověk musel dělat starosti. Tak jsem to nechal být.

Jenže tohle už normální není. Posledních pár dnů na levou stranu pusy nemůžu vůbec kousat. Od včerejška ani na tu pravou. Kdybych rezignoval na potápění a na jídlo, ještě pár dní bych to mohl vydržet. Ale byla by to škoda. Toho potápění, ne toho jídla. Nedá se nic dělat. Nastal čas to řešit.

51.2 Nepřipravená písnička na Utile (Unprepared Song in Utila)

(Fotoreportáž)
(24.3.-1.6.2014)
Na počest autorů geniální písničky ze závěru článku 1650 dnů, Martyho a Ginskiho, dvou backpackerů, cestujících po střední Americe, kteří si na Utile udělali kurz divemastera, půl roku tam jako divemasteři pracovali a tak se jim tam líbilo, že se rozhodli o Utile udělat písničku s videoklipem. Ne nějak amatérsky. Chtěli, aby byla perfektní. Perfektně sestříhaná, perfektně nazpívaná a s perfektním hudebním doprovodem. Taková písnička ale něco stojí. Měli už text, melodii a natočené video z Utily. Potřebovali najmout hudebníky, zpěváky, střihače, producenta ... Sehnali je levně - za nějakých 50 tisíc Kč. Tolik neměli. Na internetu tedy založili projekt, od dárců vybrali celých 50 tisíc a tato DOKONALÁ písnička byla na světě.

Ptáte se, proč to dělali? Kolik jim to vyneslo? No dobře, neptáte :-) Ale kdyby se někdo ptal. Nic jim to nevyneslo! Dělali to pro radost! A dokonale se jim to povedlo!

If you come to Utila, you will dive,
you never ever feel more alive,
if you come to Utila, you gonna drink tequila,
if you come to Utila, you will dive.