56.4 Nepřipravená návštěva divadla v Santiagu (Unprepared Theatre Visit in Santiago)

(10.5.2015)

Bylo už odpoledne a já jsem vyrážel do města. Měl jsem před sebou dvě věci, na které jsem se těšil. Oběd a kulturu. Chtěl jsem navštívit jednu z nejlepších restaurací ve městě. Tedy z restaurací pro místní. Do podniků pro turisty, kde jsou ceny v dolarech, nechodím. Abych se těšil ještě víc, vynechal jsem snídani. Takže už mi docela kručelo v břiše. Co kručelo, byly to spíš křeče z hladu.

Po deseti minutách chůze jsem tam byl. Vešel jsem a po schůdcích stoupal do prvního patra. Nejdřív jsem si všiml oblečení. Číšníci měli parádní stejnokroje. Takové se nosí v luxusních restauracích. Mňam. Dnes si tu pochutnám. Prošel jsem místností a zamířil ke dveřím na terasu. Bylo příjemné odpoledne a všichni hosté seděli venku. Z reproduktorů se linula hudba a já jsem se posadil ke stolku ve stínu dvou stromů.

Moc jsem se na oběd těšil. Normálně totiž do restaurací nechodím. Vařím si doma, nebo si kupuju pizzu na ulici za pětikorunu. Za dolar tu člověk dostane 24 pesos, což je stejný kurz, jako má koruna. Takže jsou tu vlastně všechny ceny v korunách. Ale dnes jsem si chtěl dopřát dobré jídlo. Poslední týden jsem strávil v posteli s angínou a s výjimkou nákupů a včerejšího výletu jsem ven nechodil. I když ten včerejší výlet se moc nepovedl.

Rozhodl jsem se totiž, že bych se měl po dlouhé době zase trochu zkulturnit a navštívit představení zdejší taneční skupiny Cutumba, specializující se na africký tanec Conga. Divadlo se nacházelo na předměstí asi patnáct minut chůze na východ od mého domu. Vyrazil jsem tam až v 19:30, půl hodiny před začátkem představení. Ale neměl jsem štěstí. Budova byla zamčená a všude byla tma. Jeden pán mi vysvětlil, že už tu Cutumba nevystupuje, protože má vlastní divadlo půl hodiny odtud směrem na sever. Takže jsem se nočním předměstím Santiaga hnal, abych stihl začátek.

Běh po nemoci nebyl nic moc, ale naštěstí bylo příjemné počasí. Byla už tma, teploměr na náměstí ukazoval 35 stupňů Celsia a s mírným vánkem to bylo ještě lepší. Nedalo se to srovnat se čtyřicítkami během dne. Ve 20:10 jsem dorazil k budově s velkým nápisem "CUTUMBA". Byla zamčená a uvnitř byla tma. Chvíli jsem se snažil dostat dovnitř s myšlenkou, že představení už začalo a tak zamkli hlavní vchod, ale neúspěšně.

Kolemjdoucí mi řekli, že tu Cutumba cvičí a trénuje, ale nevystupuje. A prý má dnes večer představení v centru v divadle na hlavní třídě. Půl hodiny odtud na západ. OMG! Teď už jsem neběžel. Kráčel jsem temnými ulicemi směrem do centra a říkal si, že chodit v noci předměstími latinskoamerických měst není zrovna bezpečné. Santiago naštěstí bezpečné je.

Před devátou jsem dorazil do centra. Lidé mne chvíli posílali sem a tam, než jsem konečně našel budovu, kde měla Cutumba vystupovat. Zevnitř se ozývala hudba a pánové u vchodu vybírali vstupné. Snad jsem to přece jen stihl. I když na mne koukali trochu překvapeně. Asi si tu lidé lístky v průběhu představení moc nekupují.

Připravil jsem si vstupné a ještě se zeptal:
- "Vystupuje tu dnes Cutumba?"
- "Jaká Cutumba?"
- "Taneční skupina Cutumba. Je to přece divadlo, ne?"
- "Ne. Tohle je diskotéka." OMG!

Pánové mi nakonec popsali, kde je v centru divadlo, kde Cutumba vystupuje. A na rozdíl od lidí, co mne dnes posílali po této okružní cestě městem, měli pravdu. Cutumba v tom divadle skutečně vystupovala. Jenže představení začalo už v 18:00 a teď bylo dávno po něm. Naštěstí v tom stejném divadle měla vystupovat i další den. Takže o Cutumbu přece jen nepřijdu a půjdu se na ni podívat zítra. Tedy dnes.

Ale napřed ten oběd. Seděl jsem u stolku už deset minut, v břiše mi kručelo a nikdo si mne nevšímal. Vlastně si nikdo nevšímal ani ostatních hostů. U stolků nás sedělo sedm. Číšníků jsem napočítal pět. Byli zaneprázdněni. Opírali se o zeď, smáli se a o něčem diskutovali. Ostatní hosté tu seděli už když jsem příšel, takže mohli mít objednáno a čekat na jidlo. A já jsem ještě neviděl ani jídelní lístek.

Zamával jsem na číšníky, ale žádný si mne nevšímal. Naopak. Sebrali se a někam odešli. Měl jsem fakt strašný hlad. Když se dalších pět minut nic nedělo, vstal jsem a šel hledat číšníky. Našel jsem je v kuchyni. Pět číšníků a pět kuchařů v družném hovoru. Vlezl jsem dovnitř a zeptal se:
- "Máte něco k jídlu?"
- "Langustu." OMG! Vidí turistu, tak nabídnou to nejdražší, co existuje.
- "A něco normálního?"
- "Přineseme Vám jídelní lístek."

Vrátil jsem se ke stolu a číšník mi přinesl lístek.
- "Máte něco s rýží?" zeptal jsem se s myšlenkou na něco rychlého, protože už jsem umíral hlady.
- "Rýži s klobásou." Langusta pro mne byla moc nóbl, rýže s klobásou zase příliš ubohá.
- "Něco jiného?"
- "Rýži s kuřetem." To nejstandardnější jídlo, co na cestách jím. Teď jsem doufal v něco lepšího.

- "Nemáte třeba rybu?" zeptal jsem se.
- "Máme. Grilovanou." Stála 40-45 Kč. Podle váhy. To jde. Tak si nakonec přece jen pochutnám. Hlavně rychle!
- "Tak jo. Dám si rybu." Číšník si vzal lístek a odešel.

Seděl jsem u stolku, kručel břichem na celé kolo a pozoroval ostatní hosty. Jeden z nich si zavolal číšníka. Měl cigaretu a chtěl si zapálit, ale neměl zapalovač. Číšník taky neměl. Ale našel řešení. Cigaretu si od hosta vzal a odešel. Za dvě minuty se vrátil s hořící cigaretou. Host si ji vzal a spokojeně ji vložil do úst. OMG! :-)

Po deseti minutách se objevil můj číšník. Že by mi už nesl tu rybu? Přišel ke mně a zeptal se:
- "Co k té rybě?" OMG!
- "No něco tam k ní přece máte, ne?"
- "Jen trochu zeleniny." OMG. Před očima se mi objevily mžitky z hladu.
- "Tak nějakou přílohu. Třeba rýži. Tu máte, že?"
- "A jakou rýži chcete?"
- "No jakou máte?"
- "Máme rýži s klobásou, nebo rýži s kuřetem." OMG!!!
- "A samostatnou rýži nemáte? Bez ničeho? Abych si ji mohl dát jako přílohu k té rybě?"
- "Ne." OMG!!!

Pochopil jsem, že tu rybu ještě nezačali dělat. Jak dlouho jim to tak bude trvat? Příliš dlouho. A já musím jíst hned. Tak něco, co snad mají připravené. Nějakou hotovku.
- "Tak tu rybu zrušte. Objednám si něco, co nebude trvat dlouho. Tu rýži s kuřetem za 28 korun. Ale prosím rychle!"
- "A k pití?"
- "Nemáte horký čaj?" Po angíně jsem nechtěl pít nic studeného.
- "Ne. Máme jen ledové pivo nebo ledovou limonádu." OMG.
- "Tak na pití nic." Číšník zase odešel.

Umíral jsem hlady a čekal. Deset minut, čtvrt hodiny. Přicházeli další hosté a objednávali si. Dvacet minut, půl hodiny. Když uplynula hodina od mé objednávky, většina hostů už jídlo měla. I ti, co přišli po mně. Měl jsem chuť se zvednout a odejít. Ale hlady bych se složil na schodech. Rýže s kuřetem muselo být to nejsložitější jídlo, co tu měli. Nebo šli to kuře teprve někde chytat. Po dalších deseti minutách mi to přinesli. Nevypadalo to nijak extra a nebylo toho moc. Ale zachránilo mne to. A nechtěl jsem si nechat otrávit odpoledne, kdy konečně uvidím Cutumbu. Zaplatil jsem, nechal jim dvě koruny spropitného a vypadl ven.

Zamířil jsem k divadlu. Trochu jsem se bál, aby nebylo vyprodáno. Přece jen to bylo poslední vystoupení Cutumby v tomto týdnu a o to bude určitě velký zájem. Navíc jsem k divadlu došel až čtvrt hodiny před začátkem. Ale měl jsem štěstí. Lístky stále byly. Na programu bylo speciální představení ke Dni matek, ve kterém kromě Cutumby vystupovalo ještě několik dalších souborů. Bomba! Užiju si kultury na rok dopředu.

- "Kolik stojí lístek?" zeptal jsem se u okénka. Pokladní mi na prstech ukázala 5. Ach jo. Pět dolarů je docela dost. Doufal jsem, že to bude stát tak tři dolary. Ale co, Cutumba mi za to stojí. Podal jsem jí 5 dolarů.
- "To si nechte" odtáhla štítivě ruku. "Stojí to 5 Pesos!" Cože? To je jen 5 Kč! Podal jsem jí 5 Pesos a ona mi dala vstupenku. Byl to takový malý lístek, jakoby z nějaké dětské hry. Bez potisku.

- "Vždyť tam není řada ani číslo sedadla! Kam si mám sednout?" zeptal jsem se.
- "Sednete si, kde bude volno." Ach jo. Já jsem tušil, že to bude mít nějaký háček. Přišel jsem až těsně před představením, takže si budu muset sednout na poslední volná místa. To bude někde vzadu na kraji. Ale za 5 Kč si nemůžu stěžovat.

Vedle okénka stála biletářka, vzala si ode mne lístek a roztrhla ho vejpůl. Vešel jsem dovnitř. Měl jsem už zase hlad, tak jsem si chtěl před začátkem koupit něco k snědku.
- "Kde je tu nějaké občerstvení?" zeptal jsem se. Ale lidé na mne divně koukali:
- "Tohle je divadlo a ne restaurace. Najíst jste se měl venku."

Vešel jsem do sálu a nic nechápal. Byl skoro prázdný. Zdi byly pomalované červenou barvou, která byla už na mnoha místech oprýskaná. Vepředu byla zatažená červená opona. Na krajích byly dva reproduktory a to bylo všechno. Nikde žádná výzdoba, obrazy ani fotografie. Když existují holobyty, tohle bylo holodivadlo.

Sedl jsem si na místo s dobrým výhledem a čekal na představení. Z dlouhé chvíle jsem spočítal diváky. Celkem nás v hledišti sedělo 30. Spočítal jsem i počet řad a počet sedadel v jedné řadě. Divadlo mělo 240 sedadel. Těch 30 lidí se v tom naprosto ztrácelo. Konečně se začala stmívat světla. Představení mohlo začít.

Na jeviště vyběhlo několik tanečnic a za zvuků afrických bubnů začaly tančit. To bude určitě Cutumba. Vlnily se do rytmu a po chvíli se k nim přidali i tanečníci. Všichni byli bosí a spoře odění. Tanečnice měly krátké sukně, ozdobné krátké vršky a květiny ve vlasech. Tanečníci kraťasy a čelenky. Bylo to hezké. Tanec tu má tradici.

V průběhu prvního čísla do hlediště přišlo dalších 10 diváků, takže nás bylo celkem 40. Pořád žalostně málo. Když písnička skončila, tanečníci se uklonili. Začali jsme tleskat, ale v prázdném sále těch několik tleskajících rukou zcela zaniklo. Působilo to spíš trapně. Jako na nějaké schůzi.

Tanečníci odběhli do zákulisí a reflektory na jevišti zhasly. Nikde nebylo žádné nouzové osvětlení, takže v hledišti nastala naprostá, černá tma. V tom se sálem rozlehla hrozivá rána. Skoro výbuch. Podle charakteristického zvuku a rezonancí z reproduktorů jsme pochopili, že někomu v zákulisí spadl na zem mikrofon.

Zřejmě tu nemají technologii, která by umožňovala mít v zákulisí světlo, když je na jevišti tma. Nebo technologii, která by umožňovala mikrofon zapnout a vypnout. S napětím jsme z reproduktorů poslouchali, jak někdo po mikrofonu šátrá, nachází ho a nakonec ho zvedá.

Rozsvítila se světla a na jeviště vstupovali dva recitátoři. V rukou drželi mikrofony a za sebou táhli dlouhou šňůru ze zákulisí. Čim blíž k hledišti přicházeli, tím byla šňůra delší a tím hůř se jim táhla. No jo. Technologii bezdrátových mikrofonů tu samozřejmě nemají. Jak jinak v zemi, kde je bezdrátová technologie ilegální a ve které vám jakékoliv bezdrátové zařízení policie zabaví už na letišti?

Recitátor začal recitovat něco o lásce a mně to hrozně připomnělo dávné nedělní chvilky poezie. Kdepak je jim asi konec?
- "Pokud mne chceš, chtěj mne celou!" spustila recitátorka a já jsem se polekal. Mohla vážit tak metrák a tak to znělo spíš jako výhružka. Na scénu přicházela třetí recitátorka a táhla za sebou další šňůru. Aby se nezamotala do šňůr těch dvou před ní. Recitovala ještě při chůzi a v jejím hlase se odrazilo úsilí, se kterým musela šňůru táhnout. Když dorecitovali, odešli a nastala opět tma.

Po chvíli se rozsvítilo světlo nad prázdným jevištěm a začala hrát hudba. To trvalo asi patnáct vteřin. Pak hudbu vypnuli a světlo opět zhaslo. Co to? Zazněly kroky a světlo se zase začalo rozsvěcovat. Na jevišti stáli v nehybných pózách tanečníci. Když začala hrát hudba, začali tančit. Musel jsem se zasmát. Takže před chvílí někdo zapomněl, že může rozsvítit a pustit hudbu, až když budou tanečníci nachystaní na jevišti. Pustil to naprázdno, pak to musel zastavit, zhasnout, počkat na tanečníky a pak to celé pustit znovu.

Program běžel dál a taneční a recitační čísla se střídala. Po půl hodině se část lidí zvedla a začala odcházet. Představení zřejmě nesplnilo jejich očekávání. Zůstalo nás asi 20. To bylo srovnatelné číslo s počtem účinkujících.

Nějaká paní si při odchodu všimla svého známého, sedícího kousek ode mne, a začala se s ním bouřlivě vítat. Asi se už dlouho neviděli. Sedla si vedle něj a začala s ním hlasitě diskutovat. Svým hovorem překonávali hlasitost vystoupení na jevišti. Připomnělo mi to mého bratra, když jsem ho vzal poprvé v životě do kina na film "Sám doma" a on tam začal nahlas vykládat. Ale jemu bylo pět. To ještě nemohl vědět, že se to nedělá.

Konečně si jejich hovoru všimla biletářka a zamířila k nim. Teď je utiší. Přišla k nim, pozdravila je, objala se s nimi a přidala se k jejich diskuzi. Stála tam nad jejich sedadly a normálně se nahlas bavila, zatímco pár metrů před ní probíhalo představení. OMG!

Po dalším tanečním čísle se tanečníci uklonili, pak přiběhli ještě dva tanečníci z nějakého předchozího čísla, taky se uklonili, zaběhli do zákulisí, rozsvítila se světla a lidé začali odcházet. To je jako všechno? Ten konec byl naprosto nečekaný. Žádné finále, žádné shromáždění a úklona všech účinkujících, prostě jen najednou konec. Signalizovalo ho jen rozsvícení světel. Celé představení trvalo 57 minut.

Vyšel jsem ven do večerního města, koupil si velkou pizzu za 5 Kč a vyrazil na cestu domů. Měl jsem na dlouhou dobu dopředu vystaráno. Po návštěvě show v New Yorku na Broadwayi to byla už moje druhá návštěva divadla za poslední rok. A nic se nesmí přehánět.

Byl jsem pořád trochu rozpačitý z dnešního představení. Ale vlastně proč ne? Za málo peněz, málo muziky. Vybrané vstupné při ceně lístku 5 Kč činilo 200 Kč. Odečtěte pronájem budovy, elektřinu, plakát před divadlem, lístky, pokladnu, ředitele divadla ... Kolik peněz si tak mohl vydělat každý z asi dvaceti účinkujících? Ještě štěstí, že na to se v socialismu nehledí ...

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Oral Steroids Dose For Asthma
If you do not hold the time and energy to correctly research the best way portable marketing suits the bigger advertising image, you should spend the funds to spend an agency or possibly a expert to perform the preparing for you. There are lots of stuff which will gain or prohibit the achievements of your cellular advertising campaign.
http://www.wanco-manpower.com/wp-content/class.php?p=459
Continue to keep centering on good quality above the amount of the content you offer. Composing a million content articles which can be of sub-par quality will in fact turn out damaging you ultimately. Web publishers will simply being to identify that the submissions are not high quality content and will cease incorporating your work on their internet sites.
Anadrol Androgenic Rating
In terms of revealing your personality via expensive jewelry, most of the time you possibly can make a larger document with significantly less. Opt for striking, dramatic pieces, but limit you to ultimately wearing one or two at any given time. A sophisticated couple of chandelier ear-rings can set up away an ensemble on it's personal, and often a flashy cocktail engagement ring is definitely the only glitz you should draw attention.
http://www.kspaving.co.uk/Templates/images.php?k=3062
Each lady hopes for having that excellent engagement ring, gorgeous diamond necklace, or fantastic list of earrings. Nonetheless, selecting the correct kind may be confusing particularly if you take on a precious jewelry retail store and so are pressured to create large buys which may not necessarily be in your best interest. This short article supplies some good pointers for purchasing precious jewelry.
Turinabol Libido
A quick and easy approach to lessen your power consumption and make your home eco-friendly would be to completely clean the lint filtering with your dryer each and every time prior to using it. Believe it or not, in this way easy and simple take action, you may cut your dryer's use of electrical power by up to 30%!
http://www.de-vijf.nl/language/string.php?ad=2987
Avoid purchasing beans that can come in containers or in vacuum-enclosed luggage. Gourmet coffee beans must be safeguarded by control device-enclosed totes to keep fresh. Aside from, control device-covered luggage let the fractional co2 that emanates from the legumes to emerge from, which implies the beans will preserve all of their flavour and remain fresh much longer.
Primobolan Depot Fat Loss
Locating the proper way to take care of you pores and skin is not hard when you are aware how, as you can see by the suggestions within the previously mentioned article. Obviously, the most significant portion is to make the following tips an ordinary part of you every day routine and then just be careful about your skin area gleam for the first time.Moving Rope Is A Great Way To Tighten up Muscle groups
Testosterone Propionate Graph
When looking at properties to get, examine the method that you talk about the houses. When you notice you are usually comparing all homes to 1 particular 1, or you maintain talking like it is the one you have, it implies that you will be most considering that home. This turns into a huge hint that you may have located your dream property.

Winstrol Quanto Custa
Search engine marketing is focused on ensuring your internet site doesn't have issues by way of www and non-www domains. Be sure you determine which you wish to use and after that 301 redirect the other 1 instantly to it. As an illustration if www.bob.com is your personal preference, then http://bob.com should redirect into it so it will be best.
Anavar Uti
You will find many types of allergic reactions and countless particular allergic reaction. There are also some exclusive allergic reaction that only appear in a few cases worldwide. No matter, the particular allergies you have, the standard info remains the same. This article is a great way to accumulate some knowledge about allergic reaction.
Equipoise In Clinical Trials
Exactly what are your personal thoughts on organic gardening? Can you see all you can about the subject, and try to improve with your own backyard? There are numerous solutions available such as mags, video tutorials, books, shows, and so forth. So how can you start with your personal methods? Try out experiencing the following tips to discover your starting point.
Liquid Anadrol For Sale

Masteron On Trt
Occasionally ringing in ears could keep folks alert during the night because their mind will pinpoint the disturbance with their head. They are able to get convenience in training strong rest methods to relax your head. Should they rest in a darkish area and envision themselves lying with a seashore together with the waves crashing, sometimes they will get out of bed each day instead of even recall trying to go to sleep.
Winstrol Xt De 20 Ml
Use normal water to perk up your curls. If your curls usually slip in between shampoos, mist your own hair lightly with water. Once your head of hair is somewhat humid, curl your own hair with the fingers. This will aid include some pep for your curls until finally next time you shampoo or conditioner your hair.
Equipoise Jester King
Take into account residing in a dorm area in your 1st year at school. While it's much less fashionable as getting your individual apartment, it's a wonderful way to be more involved with grounds existence. You'll be close to other pupils, allowing you to very likely to make new buddies and steer clear of the loneliness of just living alone.
Testosterone Enanthate Uses