2.4 Nepřipravený dokončený Esfahan (Unprepared Finished Esfahan)

(18.12.-19.12.2009)
Druhý den ráno jsme se do růžova vyspali a začali se připravovat na večer. Oholili jsme se, Andrea si oholil i vlasy, vysprchovali jsme se a oblékli si čisté prádlo. Poflakovali jsme se na pokoji a vedli klasické mužské řeči: o ženských, o fotbale, o velikosti a tvaru naší stolice a o tom, s kým vším z našeho officu jsme spali.

Venku sněžilo a jen to dokreslovalo dnešní sváteční atmosféru. Zašli jsme si na levný internet, abychom doplnili naši iránskou slovní zásobu. Uměli jsme už výrazy "Dobrý den", "Děkuji" a "Jak se máš?" a chtěli jsme si ještě najít překlady vět "Nejsem ženatý a nemám přítelkyni", "Jsem dobrý v posteli" a "Chceš jít se mnou na můj hotelový pokoj?"

Byla docela zima a tak jsme se před setkáním s Hamedem vrátili pořádně obléknout na hotel. Hamed měl zpoždění a když přišel, zklamal nás ještě víc. Prý mu přijel švagr a tak musí strávit večer s ním. Pokud s ním chceme na večeři, musíme jet hned a protože na nás nebude mít v příštích dnech čas, zamluvil nám na dnešní večer lístek na noční autobus do Shirazu. Pokud jsme se těšili na holky, tak máme taky smůlu. Odpoledne mu prý volaly a ptaly se, ve kterém luxusním hotelu bydlíme. Když se dozvěděly, že bydlíme v levném hostelu pro Iránce, bohužel zjistily, že na dnešní večer už mají jiný program. Čubky, a my mysleli, že to je čistá láska.

Zklamaní jsme tedy souhlasili s okamžitou večeří i s naším odjezdem nočním autobusem z Esfahanu. Odhlásili jsme se z hotelu a vyrazili s Hamedem na večeři. Bohužel neměli místo v té hezké místnosti co včera a tak nás posadili do prázdné sousední místnosti hned vedle plachty. Jak jsme brzy zjistili, plachta suplovala stěnu budovy a protože venku sněžilo, i v čepici nám po chvíli byla ukrutná zima. Holky samozřejmě nikde. Nezahřál nás ani čaj a tak jsme se po podezřele studené večeři rozhodli vyrazit na autobusové nádraží a počkat na půlnoční autobus tam. Trochu jsme se rozehřáli při placení účtu, protože i když jsme toho měli tak polovinu v porovnání se včerejškem, platili jsme dvakrát tolik. Asi tu už nejsme vítáni.

Hamed nás odvezl, rozloučil se a my zůstali sami na studeném nádraží. A při tom jsme se tak těšili na teplo dnešní noci ... Aby nám to nebylo líto, přišla k Andreovi, když jsem si odskočil na záchod, gorila jak vystřižená z gangsterek. Obličej boxera, asi stejně vysoká jako my, ale dvakrát těžší. Uměla tak 10 anglických slov a vydržela s nimi konverzovat s Andreou přes 20 minut, zatímco já jsem si usilovně četl. To má Andrea z toho, že je tak komunikativní a vstřícný ke komukoliv. Já už bych gorilu dávno poslal podívat se, zda mu není jeho máma nevěrná. Když jsem zachytil pohled gorily na Andreu a uslyšel tři nová slova "You are beautiful!", postavil jsem se a dal Andreovi možnost se se svým ctitelem rozloučit a odejít na stanoviště autobusu.

Bylo deset minut po půlnoci, kdy měl být náš odjezd, a autobus pořád nikde. Moc jsem to nevnímal, protože jsem se už přes hodinu svíjel s křečmi v břiše. Pokoušeli jsme se anglicky zeptat na nějaké informace, ale jediná odpověď, co jsme od místních Iránců dostali, byla "No bus". Toho jsme si všimli i bez nich a tak jsme šli z té zimy čekat zase do čekárny. V jednu jsme to už nevydrželi a šli se zeptat na informace, kde nám k standardnímu "No bus" vysvětlili, že z důvodu sněžení a mlhy byly dálkové autobusy do Shirazu zrušeny a my si máme přebookovat autobus na zítřek.

Doporučili nám ještě hotel na nádraží se slovy, že to sice není hezký hotel, ale je velmi levný. Cena v něm však byla dvojnásobná oproti našemu krásnému Shadu a protože s námi celý den zametali sem a tam, tohle jsme si líbit nenechali. O půl druhé jsme došli na stanoviště taxi a chtěli se nechat odvézt do města. Naší navrhované ceně se taxikáři vysmáli a kontrovali dvojnásobkem. Když jsme se cenu snažili dostat níž, prostě se s námi přestali bavit a odešli. Darebáci, tuhle strategii jsme přece vždycky používali my! Tentokrát však oni nepotřebovali prodávat a tak nám nezbylo nic jiného, než s cenou souhlasit. Blbej den!

Taxi nás vysadilo před hotelem Shad a odjelo. Pasáž hotelu Shad byla zavřená posuvnými mřížemi a zvonek se nacházel asi tak 5m za mřížemi. To už si snad někdo dělá srandu ... Naštěstí dole ve fastfoodu, kde jsme si každý den dávali kuře, umývali podlahu a pamatovali si nás. Protože měli nouzový východ do pasáže, jeden z nich vyběhl po schodech nahoru a vzbudil recepčního. Dostali jsme pokoj a šťastně se skrčili na krátké posteli. Během následující čtvrthodiny jsme přestěhovali nábytek tak, že jsme mohli natáhnout nohy, a já tento opravdu výjimečný den zakončil prvními tradičními cestovatelskými potížemi.

Následující neplánované dopoledne v Esfahanu pokračovalo mým pobytem na záchodě a Andreovým prohledáváním jeho věcí. Když jsme si totiž vyměnili dolary na riály, Andrea schoval milion riálů do svých věcí s úmyslem, aby je jakýkoliv případný zloděj nemohl najít. A povedlo se mu to tak, že už je nenašel. Můj tip je, že je najde až budeme někde v Číně. Každopádně to negativně ovlivnilo Andreovo psychické skóre na dalších několik dnů.

Odpoledne jsme si zašli na poslední procházku po nábřeží v Esfahanu, kde nás zastavil postarší snědý Iránec s brilantní angličtinou a pustil se s námi do velmi zajímavé filozofické debaty o světě, jeho vývoji a smyslu. Začalo to diskuzí nad rozvodovostí v Evropě a pokračovalo k Iráncově teorii o tom, že lidé blíže k rovníku mají větší svaly a menší mozky, než Evropané, takže jsou hloupí. Souvisí to prý s tím, že jsou černí. Netroufli jsme si nic namítat, mimo jiné pro to, že Iráncova barva pleti byla opravdu tmavá.

Navíc v diskuzi používal velmi zajímavé obraty - výraz "for example", následovaný půlminutovou pauzou nás vždy zbrzdil v argumentaci a proti jeho "I am roughly 100% sure" se nedalo mnoho namítat. Když jsme se chtěli rozloučit, vždy nás přerušil nějakým zásadním tvrzením následovaným větou "I will explain that to you later". Každopádně to byla velmi zajímavá diskuze s bezesporu inteligentním člověkem a tak náš celkový dojem z Esfahanu zase spravila. A když jsme se po cestě zpátky do hotelu vymočili na zeď v místní nejluxusnější ulici, považovali jsme naše skóre s Esfahanem téměř za vyrovnané.

Na autobusovém nádraží si k Andreovi přisedl další přítel a vyzvídal, zda má doma přítelkyni, zda má přítelkyni v Iránu a já už si myslel, že bude následovt tradiční vyznání lásky v této islámské zemi zakazující homosexualitu. Překvapivě však následovalo ubezpečení, že pokud chceme holky v této islámské zemi zakazující prostituci, stačí říct v hotelu a dostaneme je ... S Andreou jsme se pak shodli, že náš nový přítel asi netuší v jakém typu hotelů spáváme a že by nám na pokoj poslali tak maximálně jejich tlustou uklizečku ...

Na rozloučenou s Esfahanem jsme byli příjemně šokovaní opravdu luxusním autobusem do Shirazu, kde bylo dohromady tak 18 míst v 6 řadách a vešel by se sem asi i malý bazén. Takže Ti nakonec Esfahane odpouštíme ...

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Kluci a to jsme si myslely,

Kluci a to jsme si myslely, ze to zustane mezi nama!
Jste fakt hnusni...
Vase holky.

Holky, byly jste fakt skvely,

Holky, byly jste fakt skvely, ale zrovna vas jsme bonznout nechteli, chteli jsem zminit jen ty ostatni ...

Vy ste s niekym z officu

Vy ste s niekym z officu spali?

A ty snad nie??? Ved ony sa

A ty snad nie??? Ved ony sa samy ponukaju ...

Kluci, musim rict, ze se

Kluci, musim rict, ze se nemate moc cim chlubit...! ;-)

Zawist

Mluvi z Tebe bleda zawist, jen se poptej :-)

Jinak uz mam napsane dokonceni, dokonce mame pripravene fotky za Iran, ale jsme ve svatem meste Puskaru a nejak nam tady zakazali uploadovat jakekoliv obrazky, dokonce i texty, takze jen mail ... no snad to pujde v Bombaji ...

jak to myslis anonyme???

jak to myslis anonyme???