China

7.9 Nepřipravené zakázané město (Unprepared Forbidden City)

(10.5.2010)
Druhý den v Pekingu jsme si chtěli napřed vyřídit jednu povinnost a pak se věnovat prohlídce památek. Abychom mohli dokončit náš okruh Asií, potřebovali jsme projet Mongolskem a pak Ruskem zpátky do Evropy. Ruské vízum, v Pekingu téměř nevybavitelné, jsme si naštěstí po radách jiných cestovatelů vybavili už v Hong Kongu. Tady v Pekingu jsme si potřebovali vybavit už jen vízum mongolské. Na internetu jsme si našli, kdy má mongolská ambasáda úřední hodiny na příjem žádostí o víza. Ráno jsme si přispali a čtvrt hodiny před koncem úředních hodin jsme ranní ulicí uháněli k mongolské ambasádě. Před ambasádou stál ozbrojený čínský voják, hlídající vchod. Podezřívavě sledoval náš úprk ulicí a zejména pak moje odbočení přímo k ambasádě.
- "Ustupte (Get back)!" zakřičel na mne, když jsem kolem něj chtěl proběhnout k ambasádě, a zastoupil mi cestu se zbraní v ruce. Takovéto počínání možná platí na Číňany. Na mne ovšem působí jako červený hadr na býka. A protože jsem z civilizovaných zemí zvyklý(možná mylně), že vojáci jen tak po civilistech nestřílí, jeho výhružnému postoji jsem nevěnoval pozornost.

- "Vy ustupte, musíme do ambasády!" odpověděl jsem mu a pokračoval dál k budově.
- "Ustupte!" zakřičel znovu a tvářil se odhodlaně zbraň použít. Na čínské mrňousy s puškou jsem ale nebyl zvědavý - za 10 minut končily úřední hodiny pro příjem víz a my jsme teprve potřebovali vyzvednout formulář a vyplnit ho.
- "Sorry, ale potřebujeme si rychle zažádat o vízum" pokračoval jsem v chůzi kolem vojáka. Když viděl, že silou nic nezmůže, začal poskytovat informace:
- "Okénko k podávání žádostí o víza není zde, je z druhé strany budovy. Musíte pokračovat ulicí za roh" řekl a tak jsem ho přestal obcházet a vrátil se na ulici k Andreovi. Oběhli jsme roh a ztuhli jsme. Od okénka se táhla dlouhá fronta asi dvaceti lidí.
- "Jak to chtějí stihnout vyřídit, když úřední hodiny končí za 5 minut?" podivili jsme se a postavili se na konec fronty. Odpověď jsme se dozvěděli přesně za 5 minut. Nijak.

7.8 Nepřipravené nákupy v Pekingu (Unprepared Shopping in Beijing)

(9.5.2010)
Do Pekingu jsme přijeli nočním vlakem z Xianu a i přes dvouhodinové zpoždění jsme tam dorazili už po osmé hodině ranní, takže jsme s Andreou skoro nestačili vylézt s postele. Vagón jsme pak opouštěli až spolu s několika pekingskými babičkami, které do vagonu naběhly hned po vystoupení cestujících. Hledaly totiž PET lahve všeho druhu, což je nejoblíbenější sport čínských důchodců - ve výkupnách za jednu dostanou od 0.1 do 0.2 Yuanu (0.30 - 0.60 Kč), takže po celé Číně několikrát denně pořádají nájezdy na odpadkové koše s nadějí, že je už jiný důchodce nepředběhl. Recyklace po čínsku ...

Rozloučili jsme se se slovenským párem, cestujícím po několikaleté práci na Novém Zélandu zpět do Evropy, a vyrazili hledat dopravní spojení do našeho rezervovaného hostelu. Podle návodu na stránkách hostelu jsme měli najít autobus se stanoveným číslem, nastoupit do správného směru a vystoupit na stanici s nevyslovitelným jménem. V Číně úkol téměř nadlidský. Nadlidské bude už jen nalezení autobusu. Věděli jsme, že když se pokusíme zeptat nějakého Číňana na "bas", "bas stop" nebo "o-tóbus", odpovědí nám bude buďto přihlouplý úsměv, anebo rezolutní "no, no, no!" spojené s vrtěním hlavy. Ale měli jsme štěstí. Před velkou mapou u východu z nádraží, která byla pochopitelně pouze v čínštině, jsme potkali dvě američanky, rovněž hledající stanoviště autobusů. Jedna z nich, Ramona, učila už rok v Číně angličtinu, takže jí čínština nedělala problémy. To se však nedalo říct o Číňanech.

7.7 Nepřipravený gambling v Xianu (Unprepared Gambling in Xian)

(7.5.-8.5.2010)
Seděl jsem v metru a mířil na hostel. Přece jen dnes budu spát v posteli. To jsem ještě netušil, že vůbec spát nepůjdu. A taky že zažiju už třetí dnešní orgasmus. Po příchodu na hostel jsem si hodil věci na pokoj a šel se dolů na chvíli mrknout na internet. Což mimo jiné znamenalo podívat se na burzovní grafy a na svoje krvácející portfolio. A protože jsem se tam chvíli zdržel a americká burza je vůči Číně o pěkných pár hodin posunutá, byl jsem přímým svědkem na burzách nevídaného úkazu. Světové burzy začaly v jednom okamžiku klesat a moje čistě shortové portfolio růst. Pozvolný pokles se zrychloval a zrychloval, až přešel v prakticky neřízený volný pád. A já jen sledoval, jak mé peníze rostou o 2%, o 4%, o 7%, po další hodině o 10% ... Byl jsem spokojený a docela by mi to stačilo, ale pád pokračoval a začal se zrychlovat. O 12%, o 15%, to už jsem se smál, po dalších 10 minutách už mé peníze rostly o 20% a já si nadšením výskal. V okamžiku, kdy se růst mých prostředků zastavil na čísle 25% (během několika hodin), rozlil se mi po těle blažený pocit a já zažil nefalšovaný burzovní orgasmus. A přestože burzy ten volný pád poslední hodiny stejně rychle zase nabraly vzhůru, den jsem zavřel na plusu 15%. Adrenalin mne dokonale probudil a tak jsem na internetu zůstal až do rána. Ach ten gambling ...

Checkout z hostelu byl v poledne a tak jsem si přece jen dvě hodinky spánku dovolil. Zavrhl jsem myšlenku ještě jednoho odpoledne na Expu a v poklidu a včas vyrazil na noční vlak do Xianu. Byl to nejrychlejší vlak mezi Šanghají a Xianem a do cíle přijížděl kolem deváté ráno. Bohužel v něm nebyla naše oblíbená třída Hard Sleeper a museli jsme si připlatit na Soft Sleeper. Bylo to fajn a v kupé jsme byli s jedním Číňanem sami dva, ale Hard Sleeper bohatě našim potřebám postačuje. Je to dokonalý luxus ve srovnání s Indií nebo dokonce s mým zážitkem z Pakistánu. Na nádraží v Xianu už mne měl čekat Andrea s Blankou, kteří v Xianu trávili několik posledních dní. Hned na večer jsme pak měli lístky na noční vlak do Pekingu, takže v Xianu jsem měl strávit jen jeden den. Můj superrychlý noční rychlík měl ale zpoždění, takže přestože se mi Andrea s Blankou SMSkou omlouvali, že mne vyzvednou až hodinu po příjezdu rychlíku, přijel jsem na nádraží nakonec až hodinu po nich. Jakoby rychlík vycítil můj životní styl.

7.6 Nepřipravený rozčilující Šanghaj (Unprepared Annoying Shanghai)

(3.5.-6.5.2010)
Po nočním odjezdu Andrei a Blanky jsme se s Míšou do růžova vyspali a prožili příjemný den v Huangzhou. Dopoledne jsme se váleli na pokoji a dívali se na můj oblíbený film s Michaelem Douglasem "Falling Down (Volný pád)" o úředníkovi, kterého už přestaly bavit absurdity našeho dnešního světa. Mám tuhle postavu hrozně rád a Míša mi povídala, že je to proto, že jsem jí asi v mnohém podobný. Odpoledne jsme se vydali na procházku kolem jezera West Lake a vyšli jsme si na pěkný kopec se skalami na lezení. Jeden Číňan tam po nich skákal jako opice a pár turistů ho s úžasem obdivovalo. Byli z Řecka, tak jsem jim chtěl poděkovat za řeckou fiskální krizi, která konečně poslala akciové trhy směrem dolů a můj účet směrem nahoru.

Druhý den v poledne jsme pak vyrazili do Šanghaje, kde jsme toho chtěli stihnout spoustu - mezi 15:00 a 16:00 dorazit do našeho rezervovaného hostelu, nechat tam věci, najíst se, pak si na Expu koupit večerní lístek platný od 17:00 za 90 Yuanů (250 Kč) a do 22:00 se toulat po pavilonech. Do Šanghaje to z Huangzhou byly jen dvě hodiny, tak to měla být hračka. Check-out z našeho hostelu se ale protáhl, protože se zrovna ubytovávala větší skupinka turistů a z nepochopitelných důvodů dávali v recepci přednost budoucím zákazníkům před minulými. Stál jsem tam jako blbec 15 minut s krosnou na zádech a nikdo si mne nevšímal. "Já jsem tady zákazník, sakra! Příště půjdeme jinam!" vyhrožoval jsem jim (česky). "Být zticha, stát a čekat!" odpovídali mi asi (čínsky).