Namibia

12.4 Nepřipravená nádherná Namíbie (Unprepared beautiful Namibia)

(18.-23.7.2010)
S naší červenou Toyotou jsme zajeli nakoupit jídlo a vodu na příští 4 dny a začali si zvykat na jízdu na levé straně, přehozené blinkry a stěrače a na obrácené řazení. Ještě že brzdu a plyn mají stejně jako u nás. Vyjížděli jsme v poledne a čekalo nás necelých 300 km přes poušť Namib Naukluft. Na mapě byl na naši silnici doporučen pohon všech 4 kol, ale pán z půjčovny nás ubezpečoval, že to naše vozítko zvládne. Ze začátku se jelo po asfaltce krásně a my přemýšleli proč doporučují 4x4 na takhle hezké silnici. Pak asfaltka skončila. Vjeli jsme na něco jako rozšířenou polní cestu plnou prachu, písku a kamení a i když jsem zpomalil na 40-50 km/h, auto se neskutečně třáslo. Mohla za to částečně velká auta, která tu projížděla, a jejichž obří pneumatiky s velkým vzorem za sebou nechávaly kopečky prachu a kamení právě v takových vzdálenostech, aby to našeho broučka roztřáslo v rezonanci.

Ale nedalo se nic dělat, museli jsme jet dál. Křečovitě jsem držel volant, aby mi ho otřesy nevyrvaly z ruky, a zrychlil jsem na 60 km/h. Posléze jsem zjistil, že hromádky prachu a kamení v těch nesprávných pravidelných rozestupech nejsou to nejhorší. Občas jsme totiž vjeli na rozsáhlou písečnou plochu, na níž začalo naše auto plavat a stávalo se neovladatelným. Tak proto doporučují 4x4! Po několika hodinách otřesů jsem přestal brát ohled na díry na silnici a ještě trochu přidal, abychom nedojeli až za úplné tmy. Ale i za šera už prakticky nebylo vidět, kam se právě s naším broučkem řítíme, a tak jsme jen uháněli a modlili se. Úspěšně. Po 5 hodinách otřesů a klouzání se před námi objevila cedule Solitaire - vesnička, kde se nacházel kempingový tábor. Naše autíčko to přežilo, dokonce i jeho pneumatiky. Neuvěřitelné! Dali jsme mu jméno "Steel Bug" (Ocelový brouk) za to, čím vším dokázalo na tomto 270 km dlouhém úseku úspěšně projet.

12.3 Nepřipravený adrenalinový Swakopmund (Unprepared adrenalinous Swakopmund)

(14.-18.7.2010))
Zašli jsme do kuchyňky dát si poslední společné jídlo s Davem a Lisou. Andrea vařil pastu a my vtipkovali na téma, že pasta je nejlepší s kečupem. Každého Itala to totiž rozlítí k nepříčetnosti. Skupinka ostatních cestovatelů v kuchyňce byla zajímavá. Holohlavý američan James procestoval prakticky všechny země Afriky, ale dopravoval se mezi nimi letecky. Povídal nám o tom, kde se mu nejvíc líbilo. Cestovala s ním jedna přítulná francouzka. Další američan, mladý hromotluk Alf, cestoval po Africe už několik měsíců a před tím žil několik let v kolumbijské Bogotě. Ubezpečoval nás, že je Kolumbie bezpečná země. Tři holky švýcarky měly půjčené velké terénní 4x4 auto, se kterým projížděly jihoafrické země. Francouz Pierre cestoval na vlastní pěst poté, co před nedávnem přerušil kariéru expata v nejdražším městě na světě (podle posledního výzkumu Merceru), Angolské Luandě. Povídal nám o tom, jaké to je žít ve městě, kde většina lidí žije pod hranicí chudoby, a kde se sklenička jogurtu v obchodě prodává za 20 amerických dolarů.

Když jsme si večer ve stanu lehli do spacáků, Andrea povídá: "Slyšíš to dunění? To bude moře." A skutečně. Ráno jsme dunění stále slyšeli a tak jsme se na ten Atlantický oceán šli podívat. Foukal vítr a obří vlny se tříštily o pobřeží. Jak jsme v Etoshi vyplácali stovky fotek na zvířata, za tento den jsme vyplácali stovky fotek na vlny a rozbouřené moře. Prošli jsme se po Swakopmundu, tomto spořádaném původně německém městě se spoustou německy zdobených nebo pojmenovaných budov. Našli jsme také státem provozovaný youth hostel, ve kterém se za noc ve vlastním stanu platí jen 20 Namibijských dolarů na člověka, což byl ve srovnání s našimi současnými 90 dolary na člověka pakatel. Přestěhujeme se tam zítra. Sice náš stan místo na krásné trávě bude stát na obřím zaprášeném písečném hřišti, ale 20 dolarů je 20 dolarů. Konečně začneme snižovat naše náklady na pobyt v Africe.

12.2 Nepřipravená báječná Etosha (Unprepared gorgeous Etosha)

(9.-14.7.2010)
S půjčeným autem jsme si zajeli vyzvednout kuchyňské vybavení, 2 plynové vařiče, GPS s daty celé Namibie a pár dalších potřeb pro kempování. Dave s Lisou si všechno půjčovali na měsíc, takže měli výhodnou sazbu. My jsme jim platili poměrnou část za dny, co budeme cestovat s nimi. Pak jsme nakoupili ještě tunu jídla a 2 pětilitrové láhve s vodou a vyrazili na 500 km dlouhou cestu k národnímu parku Etosha. Nedaleko před hlavní branou jsme se zastavili v kempu, kde jsme chtěli strávit poslední noc před naším vjezdem do parku. S Andreou jsme poprvé postavili stan a s Davidem a Lisou jsme uvařili večeři. Tedy uvařil ji Andrea, já jsem se na následujících 6 dnů pasoval do role umývače nádobí. Umím sice výborně vařit, ale na moje speciality tu nemají vybavení. K báječně křupavým špekáčkům s plynovou příchutí mi tu chybí plynový sporák a k rybě se zeleninou udělané na páře mi chybí parní hrnec. K přípravě ostatních jídel bych zase potřeboval mikrovlnku. Tak budu mýt nádobí.

Druhý den ráno jsme vstali, sbalili se a po zaregistrování u brány vjeli do parku. Úžasné! Asi kilometr za vjezdem se hned u silnice pásla zebra. Přijeli jsme až k ní a zastavili. Neutekla. Nevšímala si nás a pásla se dál. Pokračovali jsme dál k prvnímu tábořišti a cestou potkávali desítky antilop a zeber, které se prostě pásly kolem cesty a našeho auta si vůbec nevšímaly. Dojeli jsme do místa našeho prvního noclehu Okaukuejo, zapsali se a postavili stany. Ještě před obědem jsme si zašli k místní waterhole. Waterhole v Etoshe je jezírko o průměru 5 až 20 metrů, kolem kterého je vykácený vysoký porost a ke kterému chodí zvířata pít. Vede k němu cesta, tak aby se tam dalo dojít nebo dojet autem a pozorovat zvěř. Waterhole v Okaukuejo byla úžasná. Pásly se u něj zebry a antilopy jen několik metrů od sedících návštěvníků, u vody pak pil slon, nedaleko jsme zahlédli žirafy ... Byli jsme okouzleni. Zvířata si nijak nevšímala lidí sedících okolo a klidně se pásla nebo pila vodu. Zřejmě také díky úplnému zákazu vuvuzel na celém území parku, jak bylo napsáno na plakátech za vstupními branami.

12.1 Nepřipravené přípravy ve Windhoeku (Unprepared preparations in Windhoek)

(6.-9.7.2010)
V luxusním autobusu z Kapského města do Windhoeku jsme měli rezervována nejlepší sedadla číslo 1 a 2, nacházející se v prvním patře úplně vpředu s krásným výhledem na silnici před námi. Bohužel jsme si ho moc neužili. Jeli jsme totiž na sever, kde se po většinu dne nacházelo slunce, které nám neustále svítilo do očí. Já jsem bral třetí den antibiotika a měl jsem za úkol se slunci vyhýbat, takže jsme měli pořád zatažený závěs. V noci se pak sklo před námi ukázalo být nedostatečnou izolační vrstvou před zimou, takže jsme nakonec jeli v mikinách a bundách. Když se venku setmělo, rozsvítila se televize. Čekali jsme film, ale objevila se upoutávka na naši autobusovou společnost Intercape, která mi připomínala vyhlašování Best Employers. Zazněla hudba ne nepodobná Tině Turner, na obrazovce se promenádovaly autobusy Intercape v plavkách a do toho zběvačka zpívala: "Yes, you know we're the best ...". Pak začali povídat o tom, že jejich autobusy jsou pohodlné a velmi bezpečné, protože "the lord" hlídá jejich cesty. A i když tady v autobuse jsme jejich lord my cestující, tam nahoře na nás dohlíží jediný lord. Následoval hodinový instruktážní film o křesťanství a o tom, jak lidem pomáhá jejich víra v Ježíše. Nám pomohly naše MP3 přehrávače a já se začetl do Kulhánkova Nočního klubu. Naprosto boží!

V autobuse jsme si popovídali s bílým Jihoafričanem, který se přestěhoval do Namibie. Moc si to tam pochvaloval, zvláště bezpečnost v Namibii, která se s Jižní Afrikou nedá srovnávat. Na hranicích jsme v noci vystáli dvě fronty na celnicích a byli jsme v Namibii. Autobus se bohužel nakazil obvyklou nemocí všech nočních autobusů a dojel do Windhoeku místo v plánovaných 6 hodin ráno už v 5:30. Všichni vystoupili a vydali se po svém, ale mně s Andreou se putovat Windhoekem ještě před rozedněním nechtělo. Zvláště když řidič ještě opravil náš čas - protože tu je jiné časové pásmo, je teprve 4:30. Vyzvedli jsme si zavazadla a zalezli zpátky do autobusu. Ten nás odvezl do depa, kde řidič a jeho pomocníci vyčistili autobus, chvíli se radili co s námi a pak ho nechali stát v depu s otevřenými dveřmi a námi dvěma spícími uvnitř.